Τhe International Telematic University UNINETTUNO

Το Berlin School of Business and Innovation (BSBI) βρίσκεται σε ακαδημαϊκή συνεργασία με το International Telematic University UNINETTUNO, για να προσφέρει μια σειρά προπτυχιακών και μεταπτυχιακών προγραμμάτων σπουδών που παραδίδονται στην πανεπιστημιούπολη του Belin, επικυρωμένα επίσης από το UNINETTUNNO. Το UNINETTUNO, ιδρύθηκε το 2005 και απονέμει προπτυχιακά πτυχία, πτυχία εξειδίκευσης, μεταπτυχιακά πτυχία και διδακτορικά/ερευνητικά  πτυχία αναγνωρισμένα σε όλο τον κόσμο.

Το UNINETTUNO είναι ένα Πανεπιστήμιο το οποίο παρέχει εξ αποστάσεως εκπαίδευση η οποία βασίζεται στη συνεργασία που έχει συνάψει με κορυφαία πανεπιστήμια της Ευρώπης, του Αραβικού Κόσμου, των Ηνωμένων Πολιτειών και της Ασίας. Οι συνεργασίες με ιδρύματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, από όλο τον κόσμο, επιτρέπουν στο UNINETTUNO να παρέχει μια ευρύτερη και μοναδική εκπαιδευτική εμπειρία, η οποία έχει τις βάσεις της σε ένα επιστημονικό ψυχοπαιδαγωγικό μοντέλο το οποίο προήλθε ύστερα από 20 έτη έρευνας. Χάρη στη χρήση νέων τεχνολογιών και του καταξιωμένου ακαδημαϊκού προσωπικού από μερικά από τα μεγαλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου, το UNINETTUNO προσφέρει μια μοναδική εκπαιδευτική εμπειρία βασισμένη στην ποιότητα, την ευελιξία και την καινοτομία. Το BSBI,  το IST και το UNINETTUNO έχουν υπογράψει συμφωνία για την παροχή προπτυχιακών και μεταπτυχιακών προγραμμάτων στην Αθήνα που οδηγούν στην απόκτηση πτυχίου από το UNINETTUNO. Τα προφερόμενα προγράμματα είναι τα εξής:

• Προπτυχιακό στα Οικονομικά και στη Διοίκηση Επιχειρήσεων
  • Μεταπτυχιακό στο Διεθνή Τουρισμό, στη Φιλοξενία και στη Διοίκηση Εκδηλώσεων