Ανακοίνωση Αποτελεσμάτων Υποτροφίας: Equal Society «Σπουδάζω με Υποτροφία»

Το IST College στηρίζοντας για μία ακόμη χρονιά την Equal Society και τη βραβευμένη δράση της«Σπουδάζω με Υποτροφία» προσέφερε για την ακαδημαϊκή χρονιά 2021-22, μία υποτροφία για ένα από τα προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών που υλοποιούνται στην Αθήνα, σε συνεργασία με κορυφαία πανεπιστήμια του εξωτερικού.  Όπως και τις προηγούμενες χρονιές έτσι και φέτος το ενδιαφέρον των υποψηφίων που χαρακτηρίζονταν από υψηλό επίπεδο προσόντων,  ήταν ιδιαίτερα έντονο.

Στόχος του προγράμματος «Σπουδάζω με Υποτροφία»  αλλά και του IST που όλα αυτά τα χρόνια το υποστηρίζει, είναι να προσφέρει την ευκαιρία σε νέους ανθρώπους, που αδυνατούν για διάφορους λόγους να ανταποκριθούν οικονομικά στις σπουδές τους, να έχουν ίσες ευκαιρίες πρόσβασης στην εκπαίδευση φοιτώντας με υποτροφία σε ακαδημαϊκά προγράμματα υψηλού κύρους.

Για την φετινή ακαδημαϊκή χρονιά 2021-2022, η Επιτροπή Χορήγησης Υποτροφιών του IST College είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει ότι, μετά τις διαδικασίες επιλογής υποτρόφων (κατάθεση δικαιολογητικών, short list και συνέντευξη) αποφάσισε να απονείμει την υποτροφία στην :

ΑΛΑΤΑ ΑΡΓΥΡΟΥΛΑ  του ΣΥΜΕΩΝ

Η κα Αλατά θα εγγραφεί στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα «MBA Executive» που το IST College προσφέρει σε συνεργασία με το «IDRAC Business School» της Γαλλίας.

«Πρόκειται για ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα που προσφέρει επικαιροποιημένες θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις και είναι δομημένο με τρόπο που αντικατοπτρίζει τις ρεαλιστικές ανάγκες και προκλήσεις τόσο της εθνικής όσο και της παγκόσμιας αγοράς. Για τον λόγο αυτόν είναι το κατάλληλο πρόγραμμα όχι μόνο για τα εν ενεργεία στελέχη των επιχειρήσεων αλλά και για όσους επιθυμούν να αποκτήσουν τα απαραίτητα εφόδια που θα τους κάνουν να ενταχθούν και να διαπρέψουν στον τομέα τους. Είμαστε λοιπόν, πολύ χαρούμενοι που η φετινή Υπότροφος  του Προγράμματος «Σπουδάζω με Υποτροφία» θα ενταχθεί στο συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, διότι μέσω αυτού θα της ανοίξουν νέοι δρόμοι τόσο στην προσωπική όσο και στην επαγγελματική της διαδρομή, προσφέροντάς την εξειδίκευση που επιθυμεί.

Το όραμα του IST College  για σύνδεση της εκπαίδευσης με την αγορά εργασίας υποστηρίζει, επίσης, την δυνατότητα ίσων ευκαιριών στην εκπαίδευση, ειδικά, όταν έχει να κάνει με ανθρώπους γεμάτους ενθουσιασμό, θέληση και επιμονή, που διεκδικούν τα όνειρα και τους στόχους τους.

Έτσι, επειδή και φέτος το επίπεδο των υποψηφίων υποτρόφων ήταν ιδιαίτερα υψηλό και ο ανταγωνισμός μεγάλος, η Επιτροπή Χορήγησης Υποτροφιών αποφάσισε ότι θα προσφέρει μερική υποτροφία και στους δύο υποψηφίους που μπήκαν στην τελική λίστα κατάταξης, η οποία προσφέρει κάλυψη διδάκτρων ύψους70%.   Οι υποψήφιοι αυτοί είναι οι: ΙΩΣΗΦΙΔΗ ΑΛΕΞΙΑ και ΛΙΑΣΚΟΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ.  Τέλος, για όλους τους άλλους υποψηφίους, που διεκδίκησαν την υποτροφία, το IST προσφέρει ιδιαίτερα προνομιακή τιμή διδάκτρων με έκπτωση ύψους 40%. Ελπίζουμε, ότι με τον τρόπο αυτό θα προσφέρουμε υποστήριξη και σε εκείνους τους υποψηφίους που έφτασαν πολύ κοντά στην κατάκτηση της υποτροφίας και θα τους βοηθήσουμε να πραγματοποιήσουν το όνειρό τους.

Συγχαρητήρια στην κα Αλατά Αργυρούλα, την νέα μας υπότροφο, την οποία καλωσορίζουμε στη δυναμική εκπαιδευτική κοινότητα του IST College και ευχαριστούμε όλους τους υποψηφίους που συμμετείχαν στη διαδικασία της Equal Society επιλέγοντας το IST College, ελπίζοντας πως με το κίνητρο που προσφέρουμε θα τους έχουμε κι εκείνους κοντά μας», δήλωσε η Managing Director του IST College κα Δάφνη Φουντουκάκου.