Διάρκεια Σπουδών

9 Δεκεμβρίου 2024

Αθήνα, Ελλάδα

Περιγραφή

Το πρόγραμμα Social Media & Ιnfluencer Marketing έχει ως στόχο να σας εφοδιάσει με τα εργαλεία και τις γνώσεις που απαιτούνται για να κερδίσετε την προσοχή και την εμπιστοσύνη του κοινού σας στον κόσμο του ψηφιακού Μάρκετινγκ και παρέχει τη δυνατότητα για εμβάθυνση στα στοιχεία της προβολής και της επικοινωνίας μέσω των Social Media.

Οφέλη Παρακολούθησης

Η παρακολούθηση του προγράμματος προσφέρει πολλαπλά οφέλη για τους συμμετέχοντες:

Θα αποκτήσετε όλες τις θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις που απαιτούνται για να ξεχωρίσετε στα social media και να δημιουργήσετε αποτελεσματικές διαφημιστικές καμπάνιες.

Το σεμινάριο παρέχει πρακτικές γνώσεις,τεχνικές και ιδέες που μπορούν να εφαρμοστούν άμεσα στην καθημερινή σας δραστηριότητα.

Θα ενημερωθείτε για τα πιο πρόσφατα μοντέλα και τις αποτελεσματικές τάσεις στον κλάδο του μάρκετινγκ.

Θα μάθετε πώς να δημιουργήσετε ένα επαγγελματικό προσωπικό brand που θα αναδεικνύει την προσωπικότητά σας και θα σας κάνει αναγνωρίσιμο στον ψηφιακό κόσμο.

Θα αποκτήσετε τις γνώσεις και τις δεξιότητες που απαιτούνται για την αύξηση της δημοφιλίας σας στα κοινωνικά μέσα και τη δημιουργία περιεχομένου που ενθουσιάζει το κοινό.

Θα κατανοήσετε τα κριτήρια που ακολουθούν οι εταιρίες για την επιλογή των influencers, εξασφαλίζοντας τη συνεργασία σας με επιχειρηματική επιτυχία.

Θα μάθετε πώς ο ανθρώπινος παράγοντας είναι κλειδί για τη δημιουργία επιτυχημένων συνεργασιών και την προσέγγιση πιθανών χορηγών και συνεργατών.

Στόχοι του προγράμματος

• Προώθηση της επιχείρησης / ιστοσελίδας με αποτελεσματικό τρόπο, χρησιμοποιώντας εργαλεία και
  • τεχνικές των Social Media.
  • Απόκτηση εξειδικευμένης γνώσης για την εφαρμογή νέων εργαλείων σχεδιασμού και υλοποίησης στα
  • Social Media.
  • Κατανόηση των τρόπων προβολής και διαφήμισης μέσω των Social Media για την επίτευξη βέλτιστης
  • προβολής.
  • Ενημέρωση για τις νέες τάσεις του Marketing και εφαρμογή αποτελεσματικών και στοχευμένων
  • στρατηγικών.
  • Σωστή προσέγγιση των followers στα Social Media.
  • Τοποθέτηση του ανθρώπινου παράγοντα ως κεντρικού μέσου προσέγγισης συνεργατών και χορηγών.
  • Απόκτηση δεξιοτήτων για τη σωστή προσέγγιση εταιρειών, δημιουργία brand βασισμένου στην
  • προσωπικότητα και αύξηση δημοφιλίας.
  • Παροχή απαραίτητης γνώσης και κριτηρίων για την επιλογή και αξιολόγηση υποψήφιων influencers.

Σε ποιους απευθύνεται

Το πρόγραμμα Social Media & Ιnfluencer Marketing απευθύνεται σε:

• Οποιονδήποτε επιθυμεί να αποκτήσει σε βάθος γνώση των Social Media.
  • Στελέχη επιχειρήσεων που επιθυμούν να βελτιώσουν την παρουσία τους στα κοινωνικά δίκτυα και να
  • αναπτύξουν αποτελεσματικές διαφημιστικές καμπάνιες.
  • Ελεύθερους επαγγελματίες που επιθυμούν να αξιοποιήσουν τη δύναμη των Social Media για την
  • προβολή και την ανάπτυξη του επαγγελματικού τους brand.
  • Επιχειρήσεις που επιθυμούν να ενισχύσουν την παρουσία τους στα κοινωνικά μέσα και να αναπτύξουν
  • συνεργασίες με influencers.
  • Επίδοξους influencers που επιθυμούν να ασχοληθούν επαγγελματικά.
  • Επαγγελματίες που εργάζονται στον χώρο των Social Media & Digital Marketing και επιθυμούν να
  • δημιουργήσουν επιτυχημένες συνεργασίες και engaging content.

Εισηγητές

Η Σαματά Λουκία έχει σπουδές στα Οικονομικά ( Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο), MSc in e-Business and Digital Marketing και μεταπτυχιακό τίτλο (PMBA). Εργάζεται ως Digital & e-Commece Marketing Manager σε εταιρία συμπληρωμάτων διατροφής και υγείας και είναι co-founder & CEO του Fertility Route, διαδικτυακή εταιρία ιατρικής& τουριστικής διαμεσολάβησης με εξειδίκευση στην εξωσωματική γονιμοποίηση.

Περιεχόμενο Προγράμματος

Facebook, TikTok, Snapchat, Twitter, Instagram, Pinterest, YouTube, Google My Business, LinkedIn, Slideshare.

Ορισμός του influencer και των διαφορετικών τύπων influencers.

Τα μέσα που χρησιμοποιούν οι influencers.

Εφαρμογή του Influencer Marketing μέσω Instagram και TikTok.

Οι λόγοι για τους οποίους μια εταιρεία πρέπει να εξετάσει το Influencer Marketing.

Δημιουργία ενός σχεδίου περιεχομένου που θα προσελκύει το κοινό.

Πώς να προσεγγίζετε μια επιχείρηση και ποιο υλικό να αποστείλετε.

Πώς να επιλέξετε τον ιδανικό influencer για τη συνεργασία σας.

Απαραίτητα εργαλεία που θα σας βοηθήσουν στην επιτυχή υλοποίηση του Influencer Marketing.

Τρόποι Παρακολούθησης

• Οnline: Η παρακολούθηση του προγράμματος μπορεί να γίνει πλήρως online σε πραγματικό χρόνο, έχοντας πρόσβαση στα μαθήματα και το περιεχόμενο του προγράμματος μέσω της εύχρηστης και σύγχρονης πλατφόρμας του IST College.
  • Οn-Demand: Το πρόγραμμα προσφέρει τη δυνατότητα παρακολούθησης on-demand. Αυτό σημαίνει ότι θα έχετε πρόσβαση σε βιντεοσκοπημένα μαθήματα τα οποία μπορείτε να παρακολουθήσετε ή να ανατρέξετε κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης.
  • Mixed : Δημιουργήστε το δικό σας ευέλικτο πρόγραμμα φοίτησης χρησιμοποιώντας όποιους από τους παραπάνω τρόπους παρακολούθησης συνδυαστικά.

Μπορεί να σας ενδιαφέρουν: