Πώς να υποβάλετε αίτηση

Σπουδές στην Ελλάδα, Αποφοίτηση στον Κόσμο!

Πώς να υποβάλετε αίτηση

Προϋποθέσεις εισδοχής για διεθνείς φοιτητές

Οι ακαδημαϊκές απαιτήσεις για την εισαγωγή διεθνών φοιτητών σε προπτυχιακά ή μεταπτυχιακά προγράμματα είναι οι ίδιες με εκείνες που ισχύουν για τους φοιτητές της χώρας τους ή της ΕΕ. Οι φοιτητές εκτός ΕΕ ενδέχεται να χρειαστεί να προβούν σε ειδικές μεταναστευτικές ρυθμίσεις για την είσοδο (φοιτητική βίζα) και την άδεια παραμονής στην Ελλάδα. Το Γραφείο Διεθνών Σχέσεων του IST College θα βοηθήσει τους διεθνείς φοιτητές σε αυτές τις διαδικασίες. Οι αιτήσεις εγγραφής μπορούν να υποβληθούν ανά πάσα στιγμή κατά τη διάρκεια του έτους. Συνιστάται να υποβάλλετε έγκαιρα αίτηση, καθώς ο αριθμός των θέσεων είναι περιορισμένος σύμφωνα με τους κανονισμούς των συνεργαζόμενων πανεπιστημίων.

Όλα τα έγγραφα πρέπει να είναι επίσημα μεταφρασμένα στα αγγλικά.

Οι υποψήφιοι πρέπει να αποστείλουν τα παραπάνω έγγραφα στη διεύθυνση: Συγγρού 68, Λεωφ.

Υπόψη: Γραφείο Διεθνών Σχέσεων και Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων (irm@ist.edu.gr).